420 O co Chodzi?

420 O co chodzi?

Cześć… A właściwie, aby bardziej wpasować się w treść dzisiejszego wpisu, powinniśmy przywitać się z wami słowami ,,Elo 4 2 0″.

Zapraszamy!

Czym jest 420?

420 Zegar Bletki Weed4u

Dla całej konopnej społeczności 420 jest swojego rodzaju symbolem, który pierwotnie występował w zapisie 4:20, i oznaczał czas na zażywanie marihuany.  Należy pamiętać, iż w tym kontekście godzina 4 odnosi się do godziny 16, stąd też czasami można napotkać zeuropeizowaną wersję zapisu – 16:20.

(Na wszelki wypadek, aby niecierpliwi nie rozpalali lolków o 4-tej nad ranem)

Aby lepiej zrozumieć dlaczego akurat te cyfry stały się niemal mityczne dla wszystkich konopniaków, należy pamiętać, iż 4:20 ma swój początek w Stanach Zjednoczonych, a co za tym idzie, wpisane jest w ich system oznaczania czasu.

Amerykański format dat

 

Tak jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, 420 odnosi się do godziny 16:20. Wyjaśnienie jest bardzo proste. Amerykanie korzystają z 12-nasto godzinnego formatu czasu, rozgraniczając godziny przed południowe i po południowe poprzez dodanie odpowiednio wyrażenia a.m czyli „ante meridiem” co tłumaczymy jako ,,przed południem” odnoszące się do godzin od północy do 12 w południe i p.m – „post meridiem” czyli po południu, dla godzin od 12 w południe do północy.

Tak jak sprawa z zegarkiem jest dość prosta, ponieważ sami używamy wymiennie zegara 12 i 24-ro godzinnego, tak schody zaczynają się przy zapisie dat. Amerykanie bowiem zapisują daty w kolejności dla Europejczyka pomieszanej. Jak to pomieszanej? Zapytacie. Spokojnie, za moment wszystko będzie jasne.

Amerykański system zapisywania dat to: MIESIĄC/DZIEŃ/ROK. Według tego zapisu data 20 kwietnia to nic innego jak 4/20, które już wygląda znajomo.

Geneza 420

Waldos

 

Joint 420Pojęcie 420 narodziło się jesienią 1971 roku za sprawą grupki przyjaciół uczęszczających do San Rafael High School. Larry Schwartz, Steve Capper, Dave Reddix, Mark Gravich, oraz Jeffrey Noel, którzy nazwali swoją paczkę ,,Waldos” uznawani są za ojców pojęcia 420. Mimo upływu lat, przyjaciele nadal utrzymują ze sobą kontakt, a ich aktualne losy można śledzić na oficjalnej stronie internetowej 420waldos.com

 

Pewnego razu w ręce Waldos wpadła mapa skarbów, od której wszystko się zaczęło…

Mapa skarbów

 

Pewnego dnia, jesienią 1971 roku Steve Capper otrzymał mapę prowadzącą do ukrytej plantacji marihuany. Mapę podarował mu przyjaciel, którego brat służył Straży Wybrzeża USA. Owy strażnik z obawy, że zostanie złapany pozwolił licealistom na żniwa. Chłopcy postanowili odszukać ukrytą plantację. Miejscem spotkania miał być pomnik chemika Louisa Pasteura na kampusie liceum San Rafael. Jak zapewne się domyślacie godziną spotkania miała być 4:20. Niestety wyprawa skończyła się fiaskiem, albo z powodu błędów mapy, albo kiepskiej orientacji Waldos’ów, plantacji nie udało się odnaleźć. Przyjaciele nie poprzestali na tej wyprawie, co jakiś czas wybierając się na poszukiwania skarbu z mapy. Nierzadko wyprawom tym towarzyszyło palenie jointów. Hasłem, które miało oznaczać czas i miejsce zbiórki szybko stało się 4:20 Louis, z czasem skrócono hasło do samego 420.

Lego 420Ekspansja hasła 420

 

W rozprzestrzenianiu tego hasła w slangu młodzieżowym ogromny wpływ miała jedna z najpopularniejszych hipisowskich kapel w Stanach Zjednoczonych. Mowa tu o the Grateful Dead. Waldos  poznali się z the Grateful Dead za sprawą rodziny jednego z członków paczki, która zarządzała nieruchomością basisty zespołu Phila Lesha. Muzycy szybko podchwycili hasło, przez co z koncertu na koncert stawało się ono coraz popularniejsze wśród fanów zespołu, z czasem roznosząc się po wszystkich użytkownikach konopi.

Mity

Kod Policyjny.

 

Najczęściej powielanym mitem dotyczącym powstania hasła 420 jest przekonanie, iż rzekomo tą cyfrą oznaczone są przestępstwa dotyczące Marihuany w USA, co nie jest prawdą. 420 w wielu stanach używane jest w komunikacji radiowej jako kod dotyczący zabójstw.

Rocznica śmierci Boba Marleya

 

Kolejny mit nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. Jak powszechnie wiadomo Bob Marley zmarł 11 maja 1981 roku.

Urodziny Adolfa Hitlera

 

Prawdą jest, że faktycznie Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia, ale zestawienie go z konopiami jest tak głupie, że chyba nie trzeba mocno udowadniać, iż jedno z drugim pasuje ,,jak świni siodło”. Teoria ta była mocno lansowana przez przeciwników marihuany, chcąc demonizować roślinę i jej użytkowników, zestawiając ich z Hitlerem. WSTYD!

W Marihuanie jest 420 związków chemicznych

 

Jak informowaliśmy was we wcześniejszych wpisach, Konopie zawierają ponad 500 możliwych do zidentyfikowania związków chemicznych. Wśród nich możemy wyróżnić ponad 100 kannabinoidów i jeszcze więcej różnych terpenów.

420

Ciekawostki

Znak 420

 

W USA, w stanach, w których marihuana jest legalna, notorycznie odnotowywano przestępstwa dotyczące kradzieży znaku ,,420 miles” z autostrad. Jedną z prób walki z tym procederem, jest zastępowanie tych znaków nowymi, na których widnieje zapis ,,419,9 miles”.

Brak pokoi 420

 

W wielu hotelach w USA możemy zaobserwować ciekawą numerację pokoi. Bardzo często po numerze 419 następuje 421. Spowodowane jest to nie kradzieżą, jak w przypadku znaków drogowych, a obawami właścicieli hoteli, przed entuzjastami konopi chcącymi uczcić ten dzień w pokojach o takim numerze.

California Senate Bill 420

 

California Senate Bill 420 czyli Senacka ustawa nr 420, to nazwa ustawy z 12 października 2003 roku legalizującej marihuanę w Californi.

 

420 Na weed4u.pl

 

Oczywiście 420 świętujemy również na weed4u! Każdego roku, 20 kwietnia, na naszym konopnym sklepie internetowym będziemy przygotowywać dla was Promocje, abyście mogli uczcić ten dzień razem z nami.

Pamiętajcie aby 4/20 koniecznie odwiedzić weed4u.pl i sprawdzić co dla Was przygotowaliśmy.

 

Dajcie znać w komentarzu w jak sposób Wy spędzacie to święto.

Z konopnym pozdrowieniem zespół Weed4u.pl!

 

 

Aby pozostać z nami w stałym kontakcie zajrzyjcie na nasze media społecznościowe Facebook oraz Instagram.

O rodzajach, i różnicach między konopiami przeczytasz tutaj.

 

2 odpowiedzi na “420 O co Chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *